ATMEGA16A-MU
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATMEGA16A-MU
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V