ATTINY13-20SUR
Manufacturer:
Atmel (Microchip Technology)
Part Number:
ATTINY13-20SUR
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1KB (512 x 16)
RAM Size :
64 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V