TC264D40F200NBCLXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TC264D40F200NBCLXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 2.5MB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Dual-Core
Data Converters :
A/D 48x12b SAR, 3 x Sigma-Delta
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
96K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
88
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2.5MB (2.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
240K x 8
Speed :
200MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V, 5V