XC167CI32F40FBBAKXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
XC167CI32F40FBBAKXQMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 16x8/10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Number of I/O :
103
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Last Time Buy
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V ~ 2.7V