XMC7100D-F144K2112AA
Part Number:
XMC7100D-F144K2112AA
Description:
INDUSTRIAL MCUS
Connectivity :
CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Core Size :
32-Bit Tri-Core
Data Converters :
A/D 52x12b SAR
DigiKey Programmable :
EEPROM Size :
128K x 8
Number of I/O :
116
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2.112M x 8
RAM Size :
384K x 8
Speed :
100MHz, 250MHz
Supplier Device Package :
144-TEQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V