PIC16C74A-20E/P
Part Number:
PIC16C74A-20E/P
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x8b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V