R5F562N7ADFP#V0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
R5F562N7ADFP#V0
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SCI, SPI, USB
Core Processor :
RX
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10/12b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
72
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64K x 8
Speed :
100MHz
Supplier Device Package :
100-LFQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V