PIC16C74BT-20/L
Part Number:
PIC16C74BT-20/L
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V