R5F213M6QNNP#U0
Part Number:
R5F213M6QNNP#U0
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40HWQFN
Connectivity :
I²C, SIO, SSU, UART/USART
Core Processor :
R8C
Core Size :
16-Bit
EEPROM Size :
4K x 8
Number of I/O :
18
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
40-WFQFN Exposed Pad
Peripherals :
POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
2.5K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
40-HWQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V