PIC16C63-20I/SO
Part Number:
PIC16C63-20I/SO
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V