PIC32MX170F512LT-50I/PF
Part Number:
PIC32MX170F512LT-50I/PF
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 48x10b
Number of I/O :
85
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V