47-20706-R
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc.
Part Number:
47-20706-R
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
H/S 3/8IN 6IN RED THIN
In Stock:
76
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Red
Features :
Flame Retardant, Fluid Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.185" (4.70mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.375" (9.53mm)
Length :
0.500' (152.40mm, 6.00")
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.025" (0.64mm)
Shelf Life :
Shrink Temperature :
90°C