ATMEGA329-16AUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATMEGA329-16AUR
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
In Stock:
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
54
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
64-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V