CY8C24794-24LTXIT
Part Number:
CY8C24794-24LTXIT
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 48x14b; D/A 2x9b
Number of I/O :
50
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
56-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
56-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V