ATMEGA324P-20MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATMEGA324P-20MU
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V