STM32L151VBT6ATR
Part Number:
STM32L151VBT6ATR
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :
4K x 8
Number of I/O :
83
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
32K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V