PIC32MX270F256BT-50I/SS
Part Number:
PIC32MX270F256BT-50I/SS
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 9x10b
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V