PIC32MX250F128BT-50I/SS
Part Number:
PIC32MX250F128BT-50I/SS
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 9x10b
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
32K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V