CY8C21334-12PVXE
Part Number:
CY8C21334-12PVXE
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 28x8b
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Last Time Buy
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V