PIC16C711T-20/SO
Part Number:
PIC16C711T-20/SO
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Data Converters :
A/D 4x8b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
RAM Size :
68 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V