AT89LP51RC2-20AAU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89LP51RC2-20AAU
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 7x10b
Number of I/O :
40
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-LQFP
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
1.375K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V