EFM32TG225F16-D-BGA48
Part Number:
EFM32TG225F16-D-BGA48
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48BGA
Connectivity :
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converters :
A/D 4x12b SAR; D/A 1x12b
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-VFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
48-BGA (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V