EFM32TG230F16-D-QFN64
Manufacturer:
Silicon Labs
Part Number:
EFM32TG230F16-D-QFN64
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x12b SAR; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
56
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
4K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V