ATMEGA8535-16MUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATMEGA8535-16MUR
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V