AT90PWM161-16MNR
Part Number:
AT90PWM161-16MNR
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V