AT90PWM161-16SNR
Part Number:
AT90PWM161-16SNR
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V