PIC18F44K20-E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC18F44K20-E/ML
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 14x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
768 x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V