AT90PWM81-16MN
Part Number:
AT90PWM81-16MN
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V