STM32L051K8U3
Part Number:
STM32L051K8U3
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 10x12b
EEPROM Size :
2K x 8
Number of I/O :
27
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V