PIC16C621A-20I/P
Part Number:
PIC16C621A-20I/P
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
RAM Size :
96 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V ~ 5.5V