PIC16LC55A-04/SO
Part Number:
PIC16LC55A-04/SO
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
25 x 8
Speed :
4MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V ~ 5.5V