Z8F2480HH020SG
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
Z8F2480HH020SG
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, UART/USART
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 7x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
24KB (24K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
3K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V