AT90PWM1-16MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT90PWM1-16MU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-QFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V