STM32L051R6H6
Part Number:
STM32L051R6H6
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TFBGA
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 16x12b
EEPROM Size :
2K x 8
Number of I/O :
51
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-TFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
64-TFBGA (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V