Z8F0421PH020EG
Part Number:
Z8F0421PH020EG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Connectivity :
I²C, IrDA, UART/USART
Data Converters :
A/D 2x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
11
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V