PIC18F44K20-I/MV
Part Number:
PIC18F44K20-I/MV
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40UQFN
In Stock:
12
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 14x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
768 x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V