EFM32TG108F4-D-QFN24R
Part Number:
EFM32TG108F4-D-QFN24R
Description:
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN
Connectivity :
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
24-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
24-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V