ATTINY44-20MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY44-20MU
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
USI
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V