PIC18LF26K42T-I/SO
Part Number:
PIC18LF26K42T-I/SO
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V