STM32L031G6U3TR
Part Number:
STM32L031G6U3TR
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 10x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
21
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-UFQFN
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-UFQFPN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V