PIC18LF25K42-E/SO
Part Number:
PIC18LF25K42-E/SO
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V