Z8F021AHH020SG2156
Part Number:
Z8F021AHH020SG2156
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SSOP
DigiKey Programmable :
Not Verified
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V