PIC16C505-20/SL
Part Number:
PIC16C505-20/SL
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
11
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Program Memory Size :
1.5KB (1K x 12)
RAM Size :
72 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V