PIC16LF721T-I/SS
Part Number:
PIC16LF721T-I/SS
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 12x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V