SAB-C161OL25MHABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
SAB-C161OL25MHABXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
LEGACY 16 BIT MICROCONTROLLER
In Stock:
850
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
63
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
80-QFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
2K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
P-MQFP-80-1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V