MKL36Z256VLH4
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MKL36Z256VLH4
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D - 16bit; D/A - 12bit
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
50
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
32K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 3.6V