CY8C27543-24AXIT
Part Number:
CY8C27543-24AXIT
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
40
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-LQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V