ITCSN-2000-25'-BLACK-REEL
Manufacturer:
3M
Part Number:
ITCSN-2000-25'-BLACK-REEL
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 2" X 25' BLACK
In Stock:
5
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Split Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.650" (16.51mm)
Inner Diameter - Supplied :
2.000" (50.80mm)
Length :
25.0' (7.6m)
Material :
Polyolefin (PO), Irradiated
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
121°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)