FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Manufacturer:
3M
Part Number:
FP-301VW-1.5-BLACK-100'
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 1-1/2" X 100' BLACK
In Stock:
9
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Flame Retardant
Inner Diameter - Recovered :
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Supplied :
1.500" (38.10mm)
Length :
100.0' (30.5m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.040" (1.02mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
100°C
Shrinkage Ratio :
2 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)