AT90PWM2B-16SUR
Part Number:
AT90PWM2B-16SUR
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC
Connectivity :
SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Number of I/O :
27
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
24-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V